Çin Hakkında İlginç Bilgiler, Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana

0
74
Çin Hakkında İlginç Bilgiler

Çin hakkında ilginç bilgiler, ekonomisi, medeniyeti, genelekleri ve kültürlerini ve daha birçok özelliği kapsar. 1 milyar 400 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de bilinen 292 adet dil konuşuluyor. Fakat ülkenin tek resmi dili Çince.

Çin nüfusunun yaklaşık %42’si hiçbir dine inanmıyor. %30’u ise Taoist. Çin, demokratik bir ülke değil ve halk kendini yönetecek kişileri seçemiyor. Ülke kurulduğundan beri Komünist Parti iktidarda ve ülkede tek partili rejim sistemi uygulanıyor. Çin komünist partisi, yaklaşık 90 milyon üyesi ile dünyanın en büyük siyasi partisidir.

Çin’de parlemento yerine, ulusal halk konseyi görev yapıyor. Ülkede yasama işlerini bu konsey yürütüyor. Aynı zamanda Çin devlet başkanı da halk konseyi tarafından seçiliyor ve devlet başkanı aynı zamanda komünist partinin de başkanı oluyor.

İşte Çin Hakkında İlginç Bilgiler

Çin Ekonomisi

Çin 10 trilyon doları geçen milli geliriyle şuan da Amerika Birleşik Devletlerinden sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumundadır.

Uzun dönemli hesaplamaların sonuçları Çin’in 2035 yılında ABD’yi geçerek, dünyanın en büyük ekonomisi olacağını gösteriyor. Ancak tüm bu verilere rağmen Çin’de gelir dağılımı adaletsizliği ile halkın çok büyük bölümü yoksulluk içerisinde yaşıyor.

Birçok araştırma sonucuna göre Çin, gelir dağılımı adaletsizliğinde dünyada ilk sırada. Zenginlerin daha da zengin olduğu Çin’de işçilerin çalışma şartları çok ağır ve kazançları çok düşük. Çin’de çalışanların günlük kazancı, çoğu zaman 1 doları geçmiyor. Fakat devasa nüfusu sayesinde sahip olduğu iş gücü ülke ekonomisini çok büyütüyor.

Çin insani, gelişmişlik konusunda sınıfta kalıyor. Amerika’yı bile geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olmaya yaklaşan Çin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan insani gelişmişlik raporunda ancak 86. olabilmiştir. Yakın da dünyanın süper gücü olacak olan Çin’in dünya ekonomisinde ki payı günümüzde %17 ile muazzam seviyelerde.

Birçok oyun konsolunun üretimine katkı sağlıyor olmasına rağmen Çin’de, 4 sene önceye kadar oyun konsolunun kullanımı tamamen yasaktı.  2000’li yıllarda hükümet tarafından getirilen yasak yüzünden çocuklar, 15 yaşına kadar hiçbir oyun konsoluna sahip olamadı.

Çin’in dünyanın süper gücü olma yolculuğu, 1978 yılında gerçekleştirilen ekonomik reformlar ile başladı. Reformlar ile birlikte Çin ekonomisi, dünyanın hızlı büyüyen ekonomilerinden biri oldu. Çin ekonomisi, 2016 yılında ise milli gelir bakımından dünyanın en büyük 2. ekonomisi, satın alma gücü paritesi açısından ise dünyanın en büyük ekonomisi oldu.

Ayrıca Çin, dünyada en çok ürün üreterek dışarıya ihraç eden ülke konumundadır. İthalat konusunda ise dünya da 2. sıradadır. Birçok araştırma kurumunun tahminlerine göre önümüzde ki 20 yıl içerisinde Çin, yaklaşık 40-50 trilyon dolar milli gelire ulaşarak ABD’yi arkasında bırakacaktır.  Ancak bu gelir nüfus ile orantılandığında ABD kişi başı geliri yine Çinin önünde olacaktır.

Çin Medeniyeti

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının yanı sıra toprak alanı açısından dünyanın en büyük ikinci ve toplam alan açısından en büyük üçüncü ülkesidir.

Çin, dünya da ortaya çıkan ilk medeniyetlerden biridir. Uygarlıklar beşiği olarak adlandırılan dünya da ki ilk medeniyetlerden biri de Çin’de bulunan Sarı Nehir de ortaya çıkmıştır.

Çin medeniyeti o kadar eskidir ki Pekin de bir mağara da bulunan ilkel bir insana ait fosilin bilimsel olarak yaklaşık  680.000 yaşında olduğu açıklanmıştır.

Çinlilerin boy ortalaması oldukça kısa ve 167 cm’dir. Bunun sebebi olarak kalıtsal özellikler ve ülkenin yakın tarihinde yaşanan kıtlık dönemlerinde ki dengesiz beslenme şartları gösteriliyor

Çin’de Askeri Kuvvet

2 milyon 300 bin aktif asker sayısı ile Çin ordusu bu alanda dünya birincisidir. Ayrıca dünyada savunmaya en çok bütçe ayıran ikinci ülkedir.

Büyük ölçüde kendini savunmaya yönelik geliştiren Çin ordusu olası bir savaş durumunda teknolojik iletişim yollarının kesintiye uğraması ihtimaline karşın bir güvercin ordusu kurmuş durumda.  Bu amaçla yaklaşık 10.000 posta güvercini Çin ordusu tarafından eğitiliyor.

 Çin’de İdam Cezası

Çin’de idam cezası halen uygulanıyor. İdam cezalarının infazları ise bu iş için özel olarak dizayn edilmiş minibüsler de gerçekleştiriliyor. Bu idam minibüslerinin içi bir ameliyathaneyi andırıyor. Mahkumlar, bu minibüslerde kimyasal ilaçlar kullanılarak infaz ediliyor. İnfazı gerçekleştirilen mahkumların organları ise aynı minibüste alınarak nakil bekleyen hastalara satılıyor.

Çin’de Nüfus Artışına Yönelik Uygulanan Politika

2016 yılına kadar Çin de ki ailelere yalnızca bir çocuk sahibi olma izni veriliyordu. Hızlı nüfus artışının önüne geçebilmek için uygulanan bu politika yaklaşık 40 sene sürdü ve yaklaşık 400 milyon doğumun önüne geçildi. Bu uygulama yüzünden ülkede cinsiyet dengesizliği meydana geldi ve iş gücü azaldığı için 2 yıl önce hükümet tarafından 2. Çocuk yasağı kaldırıldı.

Çin Gelenekleri

Çin’de çok normal olan ama dışarıdan ülkeye gidenlere çok gelenek ve inanç var. Örneğin Çin’de bir otelin asansörünü kullandığınızda 4. 14. ve 24. Katların tuşlarını asansörde göremezseniz şaşırmayın. Çin’de dört kelimesi Çince ölüm kelimesi ile aynı okunduğu için bir çok yerde 4 sayısı asansörlerde kullanılmıyor.

Çin lokantalarından bahşiş kültürü asla yoktur. Hatta bir restorana gittiğinizde bahşiş bırakırsanız bu kabalık olarak görülür.

Çin’de Futbola benzeyen Tarihi Spor Cuju

Birçok insan futbolun ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktığını bilir ancak  ayakla oynanan ve futbola çok benzeyen Cuju tarihte ilk kez milattan önce 200lü yıllarda Çin ‘de ortaya çıkmıştır.

Cuju ismi verilen bu oyunda küçük bir kale bulunuyor ve bu oyunu oynayanlar tıpkı futbolda olduğu gibi ellerini kullanmadan topu kaleye sokmaya çalışıyordu.

Çin’de Görgü Kuralları

Çin’de görgü kuralları da bize göre çok ilginç. Örneğin Çin de birisi size iltifat ederse kabul ederken dikkatli olmanız gerekiyor. Küçük bir teşekkür dışında söyleyeceğiniz her şey görgüsüzlük olarak sayılabilir. Aynı şekilde birisi size hediye verirse o hediyeyi ilk seferde kabul etmeniz yine görgüsüzlük olarak sayılır. Önce kibarca reddedip verilen hediyeyi daha sonra kabul etmelisiniz.

Çinin bazı bölgelerinde misafirlikte yemek yiyenlerin geğirmeleri beğeni göstergesi olarak görülüp nazik bir hareket göstergesi olarak kabul ediliyor.

 

Çin hakkında ilginç bilgiler dikkatinizi çektiyse, Hindistan Gelenekleri Hakkında İlginç ve Sıradışı Bilgiler sizi daha fazla etkileyecektir.

Tavsiye Yazı: Hindistan Gelenekleri Hakkında İlginç ve Sıradışı Bilgiler

Kaynak Linki: Zenginlik ve Fakirlik Yan yana. ÇİN Hakkında 15 İNANILMAZ Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz