Dünya Tarihindeki En Ünlü 5 Sınır Duvarı

1
205
Dünya Tarihinde En Ünlü 5 Sınır Duvarı

Sınır duvarları çok eski zamanlara dayanmasına rağmen, 21. Yüzyılda sayılarındaki anlamlı artışla birlikte önem kazandılar. Destekçiler sınır duvarlarının yasal olmayan göçleri, uyuşturucu kaçakçılığını ve terörizmi sınırladığını iddia ediyorlar. Diğer yandan muhalifler duvarların etkisiz ve bakım masraflarıyla birlikte maliyetinin yüksek olduğunu öne sürüyorlar.

Bir rapora göre, ülkeler yarım millik bir duvar için ortalama olarak 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arası bir harcama yapıyorlar. Bu tartışma devam ederken, biz de tarihte göze çarpan sınır duvarlarını bir liste haline getirdik.

İşte Dünya Tarihindeki En Ünlü 5 Sınır Duvarı

5Hadrian Duvarı

Dünya Tarihinde En Ünlü 5 Sınır Duvarı Hadrian Duvarı

Bu Roma bariyeri Kuzeybatı Britanya’yı barbarlardan korumak için inşa edildi. Çalışma Roma İmparatoru Hadrian’ın (MS 117-138 yılları arası tahtaydı) buyruğuyla başladı ve 15,000 piyade erinin yapıyı tamamlaması altı yıl sürdü.

Duvarın kendisine ek olarak kaleler ve kışlalar da yapıldı. Daha sonra 73 mile kadar uzatıldı ve 410 yılına kadar kullanımda kaldı.

Bu duvar Roma askeri mimarisinin dikkate değer bir örneğidir. Belki daha da önemlisi, popüler kültürdeki en önemli duvarlardan biri olan Game of Thrones’un duvarına ilham kaynağı olmasıdır.

4Belfast Barış Hatları/Duvarları

Belfast Barış Hatları/Duvarları

En Ünlü 5 Sınır Duvarı sıralamasında en yenisi olsa da, bunlar günümüz trendlerine meydan okudukları için bahsetmeye değer.

Bu duvarlar inşa edilmekten ziyade parçalara ayrılma sürecindeler. Barış Duvarları(Barış hatları) ilk olarak 1969’da Katolik mahallerini Protestanlarınkinden ayırmak amacıyla Belfast ‘de inşa edilmiştir. O dönemde Kuzey İrlanda sorunların (Birleşik Krallık’ ın parçası olarak kalmak isteyen Birlikçiler (Protestanlar) ve İrlanda’ya katılmak isteyen milliyetçiler arasındaki şiddetli çatışma) tam ortasındaydı.

Hemen hemen 100 duvar ve başka bariyerler inşa edildi.  Ama yine de iyi komşuluklar ortaya çıkarmak yerine bu duvarlar anormallikleri ve ayrılıkları tetiklemekle suçlandı. 2013’de Kuzey İrlanda Hükümeti, 2023’e kadar tüm duvarları yok etmeye yemin etti ve ilk Barış Duvarı 2016’da yıkıldı.

3Büyük Gorgan Seddi

Büyük Gorgan Seddi

Çin Seddi kadar bilinir olmasa da, İran’daki bu duvar isminin hakkını veriyor. 5.-6. Yüzyıllarda Sasani Hanedanlığı sırasında inşa edilmiş olup, esasen Eftalitlerden (Ak Hunlar) ve Türklerden gelen saldırıları püskürtmek için dizayn edilmiştir.

Duvar günümüz Gülistan bölgesinde 124 mil boyunca uzanıyor ve hemen hemen 40 tane kaleyi içine alıyor. Bariyere ek olarak, 200 milyon tuğlanın üretimine su sağlamak için ayrıntılı bir kanal sistemi inşa edilmek zorunda kalınmış. Tuğlaların kırmızı renginde dolayı duvara “Red Snake” (Kırmızı yılan) da denilmekte.

2Berlin Duvarı

Dünya Tarihinde En Ünlü 5 Sınır Duvarı Berlin Duvarı

Almanya’nın bölünmesi sırasında, 2.5 milyon insanın Sovyetler tarafından kontrol edilen Doğu Almanya’dan kaçmasından sonra hükümet Batı Berlin’e yani Batı Almanya’ya geçilmesini önlemek amacıyla bir duvar inşa etmeye karar verdi.

İnşaat 1961 senesinin 12-13 Ağustos’unda başladı. Duvar ve güvenlik sistemi sonunda Berlin boyunca 18 mil ve Batı Berlin’in etrafında 75 mil(120 km) olacak şekilde inşa edildi.

Gözetleme kulelerine, top mevzilerine ve mayınlara rağmen, duvar kaçışların olay yeri haline gelmişti ve yaklaşık 5,000 Doğu Almanyalının duvarı aştığına inanılıyor. Yine de yaklaşık 200’ünün öldüğüne inanılıyor.

Berlin Duvarı Soğuk Savaş’ın öne çıkan bir sembolü oldu. 1987’de ABD başkanı Ronald Reagan Sovyet lideri Mikail Gorbaçev’e duvarı yıkması için çağrıda bulundu.  İki yıl sonra Sovyetler birliği dağılmaya başladı ve duvar açıldı.

Ayrıca Berlin Duvarı Dünyayı Değiştiren 10 Mükemmel Sanat Eseri arasında da yerini buluyor.

Tavsiye Yazı: Dünyayı Değiştiren 10 Mükemmel Sanat Eseri

1Çin Seddi

Dünya Tarihinde En Ünlü 5 Sınır Duvarı

En Ünlü 5 Sınır Duvarı sıralamasında muhtemelen en ünlü olan Çin Seddi, dünyanın en büyük inşaat projelerinden biri. Büyük ölçüde 5,500 mil uzunluğunda olduğuna inanılsa da,  2012’de Çin bu duvarın uzunluğunun aslında 13,170 mil olduğunu öne süren bir çalışma ortaya koydu. Bu uzunluk dünyanın çevresinin yarısından fazlasına tekabül eder.

İnşaat MÖ yedinci yüzyılda Çin’in kuzeyinde başladı ve iki bin yıl boyunca devam etti. Duvarın inşasında kayda geçen bir milyondan fazla işçi öldüğü için bu duvar dünyanın en uzun mezarlığı olarak anılır. Fakat duvarın işgalleri önlemeye çok fazla yararı olmadı.

Örneğin, 13. Yüzyılda Cengiz Han ve Moğol ordusu bariyeri kolayca aştı. Bilim adamlarına göre bu duvar asla işe yaramadı ve güvenlik amacı yerine politik bir propaganda işlevi gördü.

Kaynak Linki : 5 Ünlü Sınır Kapısı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz