Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler, ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

0
482
Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

Birbirinden farklı özelliklere sahip olan gezegenler hakkında ilginç bilgiler sizler için hazırlandı.

Güneş Etrafında elips şeklinde bir yörünge çizerek dönen gök cisimlerine, gezegen denir. Günümüzde gezegen denildiğinde başta Dünyamız olmak üzere, Güneş etrafında dönen diğer 8 gezegen akla gelmekte.

Fakat Uzayda nice güneşler etrafında nice gezegenler dönmektedir. Sadece galaksimiz, Samanyolu’nda 200 milyar yıldız bulunduğunu göz önüne alırsak; bir galakside 2 trilyona yakın gezegenin varlığından söz edilebilir.

Şimdi, Dünyamız dahil olmak üzere, Güneş etrafında dönen gezegenler hakkında ilginç bilgileri inceleyelim.

7Jüpiter

jupiter gezegeni hakkında ilginç bilgi

 

Jüpiter’in meşhur kırmızı noktasını duymuşsunuzdur. Peki hiç merak ettiniz mi?

Jüpiter’in olağanüstü bu özelliği 300 yılı aşkın süredir devam ediyor. Bu noktayı oluşturan olayı öğrenince şaşıracaksınız. 300 yıldır devam eden fırtınalar bu kırmızı noktayı oluşturuyor. Fakat en ilginç yanı bu değil. Bu kırmızı nokta çapı akımından dünyanın tam üç katı büyüklüğünde.

Gezegenler hakkında ilginç bilgiler için Jüpiter’den uzaklaşıyoruz ve Satürn’e doğru ilerliyoruz…

6Satürn

Satürn denince aklınıza muhteşem görünümlü halkası geliyor olabilir. Fakat şuan bahsedeceğimiz özelliği, ondan daha gizemli, daha ihtişamlı.

Satürn’ün kuzey kutbu etrafında dönen dev altıgen. Bilim insanları, bu altıgen ile ilgili bir fikir ortaya koydu. Altıgenin atmosfer boyunca inip çıkan dalgalarla, çalkalanan gaz arasında ki kompleks ilişkiden kaynaklandığını söylüyor.

5Mars

Kızıl gezegen Mars. Bu ismi daha önce çok duyduk. Orada dünyamıza arkadaş aradık. Fakat umutlarımızı tüketen şey ise; Güneş sisteminin en büyük toz fırtınalarını barındırması. Bu fırtınalar tüm gezegeni örtüyor ve aylarca sürebiliyor.

Güneş sisteminin en yüksek dağı ve en derin, aynı zaman en uzun vadiye ev sahipliği yapmasıdır. En yüksek dağı olimpos dağıdır. 27 kilometre yüksekliğe sahip olan bu dağ; Dünyamıza ait olan Everest Dağı’nın yaklaşık olarak üç katı büyüklüğündedir.En uzun vadi ise 6 mil derinliğe kadar ulaşan ve yaklaşık 4000 km ile Avustralya büyüklüğünde olan Valles Marineris vadisidir.

Peki Elon Musk, neden Ay’a değilde Mars’a gitmek istiyor?

Tavsiye Yazı: Elon Musk Neden Ay Yerine Mars’a Gitmek İstiyor?

4Neptün

neptün hakkında ilginç bilgi

Neptün’e dair bir merakınız olmayabilir. Fakat siz bunu okurken; Neptün’de, saatte 1500 mil den daha fazla hızda jet rüzgarlar esiyor.

Başka bir merak konusu olanda, Neptün’ün Güneş’ten çok uzak olmasına ve iç sıcaklıklarının çok düşük olmasına rağmen bu büyüklükteki bir rüzgar nasıl oluyor?

Belki 2020 Yılında Beklenen Uzay Gelişmeleri‘nde belki bunun sebebini bulmuşlardır…

Tavsiye Yazı: 2020 Yılında Beklenen Uzay Gelişmeleri

3Uranüs

uranus neden ters doner

Uranüs’ün bir özelliği diğer gezegenlerden çok farklı. Bu farklılık eğim. Uranüs çok farklı bir eğime sahip. Nedeni ise Uranüs’ün, Dünya büyüklüğünde ki bir gezegenle çarpışması olarak düşünülüyor.

2Merkür

neptün hakkında ilginç bilgi

Güneşe en yakın olan gezegendir. Merkür’ün sıcaklığı 450 dereceye kadar ulaşır ve herhangi bir ısıyı tutacak atmosferi olmadığından gece sıcaklığı -170 derece kadar düşebilir. Bu da Merkür’ü vahşi sıcaklık dalgalanması olarak bilinmektedir.

1Venüs

venus neden ters doner

Bu gezegenin adı aşk tanrıçası olarak da bilinir. Güneşe en yakın 2.gezegen olarak da bilinen Venüs’ün sıcaklık değerleri 465 dereceye kadar ulaşabilir. Atmosferi ise yoğun ve zehirli gazlardan oluşmaktadır. Tüm bunları gördükten sonra tekrar dünyamıza dönmek istiyoruz.

Gezegenler hakkında ilginç bilgiler dışında, Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı Var Mıdır? ilginizi çekebilir.

Tavsiye Yazı: Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı Var Mıdır?

Kaynak Linki: Gezegenler Hakkında Ağzınızı Açık Bırakacak 8 İlginç Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz