Güneş Hakkında Şaşırtıcı İlginç Bilgiler

1
54
Güneş Hakkında Şaşırtıcı İlginç Bilgiler

Her sabah kafamızı gökyüzüne kaldırdığımızda bizi selamlayan güneşimiz dinozorlar kafasını kaldırdığında da, kavimler göçü yapıldığında da, Fransız ihtilalinde de, 2.dünya savaşında da oradaydı. Onlarda gökyüzüne baktığında aynı şeyleri gördüler bizler de aynı şeyleri görüyoruz.

Güneş tek başına güneş sisteminin yüzde 99.8’ini oluşturur. Samanyolu galaksisindeki milyarlarca yıldızdan sadece biridir. Tıpkı dünya gibi kendi ekseni etrafında döner. Çekirdek sıcaklığı 15.6 milyon derecedir. Dünya da  bu sıcaklığa dayanabilen madde henüz keşfedilememiştir.

Gökyüzüne baktığımızda güneşin 8 dakika önceki görüntüsünü görürüz. Çünkü ışının bize ulaşması 8.44 dakika alır. Yani güneş aniden sönse bile bundan 8 dakika sonra haberimiz olur.

Güneşin muazzam bir çekim kuvveti vardır. Yani güneş soğuk ve katı olsaydı bile üzerinde yürüyemezdik. Japon yapıştırıcısı ile yapıştırılmış gibi hepimiz yerlere yapışırdık. Güneşin kütle çekimini dünyadakine eşitlesek ve güneşin sıcaklığına dayanabilen giysi bile icat etsek yine de dünyada ki gibi güneşin üzerinde yürüyemezdik. Çünkü güneş iyonize olmuş gazdan oluşur. Yani katı değildir.

Güneş hidrojen moleküler bulutun hızla içine çökmesi sonucu oluşmuştur. Evrende ki tüm yıldızlar gibi güneşinde bir sonu vardır. 5 milyar yıl içinde kendi kendini bitirmeye başlayacaktır. Fakat kendini bitirirken bizi de bitirecektir. Güneş ölürken sakin durmayacaktır. Git gide büyüyerek kırmızı deve dönüşecektir. İşte o gün yaşıyor olup gökyüzüne bakabilseydik dehşet bir manzara ile karşılaşırdık.

Güneşin yaşı şuanda 4.5 milyardır. Kırmızı dev olmasına 4.5-5 milyar yıl var. Fakat 1-1.5 milyar yıl sonra güneşin sıcaklığı dünyada ki suyun büyük bir kısmını buharlaştıracaktır.

Güneşe çıplak gözle bakmak çok zararlıdır. Özellikle çocukların bu konuda uyarılması şarttır. Güneşe çıplak gözle bakıldığında retina ısınmaya başlar ve zarar görür. Dürbün ve teleskopla güneşe bakmak ise kalıcı körlüğe sebep olur. Bakar bakmaz retinada ki hücrelerimiz ölmeye başlar. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız.

Gökyüzüne baktığımızda güneşi dünyaya yakın zannederiz. Halbuki oldukça uzaktır. Güneşe olan uzaklığımız ortalama 150 milyon (150000000) kilometredir. Yakın zannedilmesinin sebebi ise büyüklüğüdür.

Güneş Hakkında Yanlış Bilinen

Birde toplumun bahsettiği büyük bir şehir efsanesinden bahsetmeden geçmeyeceğim. Efsaneye göre güneşe 1 santimetre yakın olsaydık yanarmışız 1 cm uzak olsaydık donarmışız. Böyle bir şey yoktur.

Dünya güneş etrafındaki yörüngesi nedeniyle yılın belirli zamanlarında güneşe birkaç milyon kilometre yaklaşıp uzaklaşmaktadır. Ayrıca her yıldız sisteminde yaşanabilir bölge vardır. Güneşe sistemine göre ise bu bölge Güneş’e göre 110-120 kilometre den başlayıp 230-250 milyon kilometre mesafeye kadar uzanır. Yani ortalama 130 milyon (130000000) kilometre alan içeresinde dünya güvenlidir fakat bundan sonrası yaşamı sonlandırabilir.

Güneşe bazen kuyruklu yıldızlar çarpmaktadır. Gerçi güneş bu olaydan çok fazla etkilenmektedir. Kuyruklu yıldızların dünyaya çarptıklarını düşünecek olursak geri dönüşü olmayan felaketler zinciri tetiklenmiş olur. Dünyada bir maddenin yanması için oksijene ihtiyaç vardır.

Tavsiye Yazı: Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452B

Peki uzayda oksijen yoksa güneş nasıl yanar?

Araştırmayı seven gençlerimizin ilk sorduğu sorulardan biri de budur. Sanıldığının aksine güneş yanmaz. Güneşte gerçekleşen şey füzyon reaksiyonudur. En basit hali ile anlatırsak güneşin çekirdeğinde hidrojen atomları birleşerek helyuma dönüşür. Bu nükleer reaksiyon sonucunda ısı ve ışık ortaya çıkar. Yani güneşin ısı ve ışık yayması için oksijene ihtiyacı yoktur.

Bir diğer konu ise güneşin gökyüzünü maviye döndürmesidir.

Ay’da gündüz vakti güneşe baktığımızda her şey siyahtır. Dünya da ise mavi olmasının sebebi atmosferin ışığı saçmasıdır. Güneşten gelen ışınlar gaz moleküllerine çarparak saçılır. Kısa dalga boyu olan mavi ışınlar en çok saçılmaya uğrayan ışınlardır. Diğer ışınlara oranla daha fazla saçılan mavi ışınlar gökyüzünü maviye bular.

Güneş doğarken ve batarken kırmızıya dönmesinin sebebi ise benzer bir olaydan ibarettir. Güneş batarken güneş ışınlarının atmosferde kat ettiği yol uzar. Bu da daha çok saçılmaya sebep olur. Mavi ışınlar saçılır geriye kırmızı ışınlar kalır. Bu da güneşi kırmızı görmemize sebep olur.

Aynı olayı Ay doğarken ve batarken de görmemiz mümkündür.

Güneş Rüzgarları

Aslında güneş rüzgarlarını hepimiz görüyoruz. Kutuplarda bunu Aurora şeklinde görüyoruz. Normalde kutuplara yakın bölgelerde görülen bu görsel şölen bir güneş fırtınası sırasında dünyanın her yerinde görülebilir.

Güneşte küçük veya büyük ölçekli patlamalar meydana gelmektedir. Bu patlamalardan sonra güneş fırtınaları ortaya çıkmaktadır. Dünyanın doğal koruma kalkanı olan Manyetosfer sayesinde bunlardan korunuruz. Fakat fırtınanın şiddeti büyüdükçe Manyetosfer de yetersiz kalır.

Biz bu fırtınaları hissetmeyiz. Fakat hisseden başka şeyler var.

Tavsiye Yazı: Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler, ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

Elektrikli cihazlar

Büyük bir güneş fırtınası sırasında elektrik şebekesi ve elektronik cihazlar kullanılamaz duruma gelebilir. Bugün 2-3 saatlik elektrik kesintisinde bile interneti ve televizyonu kullanamadığımız için homurdanmaya başlıyoruz. Kesintinin süresi biraz daha uzadığı zaman  telefonlarımızın da şarjı kalmayacağı için daha da kızıyoruz.

Peki bir yıl boyunca elektriğin olmadığını varsayalım. Buzdolabı yok, kombi yok, klima yok, televizyon yok, internet yok, lamba yok, asansör yok ve daha birçok şey yok. Yani elektriğin olmaması bizi bir anda yüz yıl geriye atıyor.

Gördüklerimiz yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal oluşmalardır. Bir gece uyandığınızda gökyüzünde böyle bir ışık şöleni ile karşılaştığınızda sevinmeyin çünkü bu olay büyük bir felaketin habercisi olabilir. Gelen fırtına elektriğin kesilmesinden ziyade gökteki uçakları, helikopterleri ve uyduları tepemize düşürebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

Tavsiye Yazı: Galaksiler Nasıl Ölür: Yıldızların Oluşumundan, Sönüşüne Kadar

Tavsiye Yazı: Enceladus Uydusu Hakkında İlginç ve Bilinmeyen Gerçekler

Kaynak Linki: 7 dakikada Güneş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz