Hayır Demek İçin Ne Yapılabilir? Hayır Diyebilme Sanatı

0
149
Hayır Diyebilme Sanatı, Hayır Demek İçin Ne Yapılabilir

Hayır Demek hayatınızı değiştirebilir. Başarıya daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayabilir. peki ya hayır diyemezseniz?

Hayır diyemediğiniz için, hayat alanınızdan, zamanınızdan ve bazen kişiliğinizden taviz verdiğiniz zamanlar olmuştur.

Neden hayır diyemediğinizi hiç düşündünüz mü?

Belki de hayır diyememenizin arkasında sadece insanları kırma korkunuz vardır. İnsanların artık sizi eskisi kadar önemseyeceğinden sevmeyeceğinden korkuyorsunuzdur. Ama şöyle bir durum var; sizden istenilen her işi yaptığınız zamanda, vermiş olduğunuz emek, ayırmış olduğunuz zaman, alın teriniz, her şeyinizi kolay bir şekilde verdiğiniz için değersizleşiyor.

Böyle zamanlarda iyice çırpınmaya, daha çok emek vermeye, daha çok zaman ayırmaya başlayarak kendinizi bir kısır döngü içerine sokuyorsunuz. Ve sonunda ciddi anlamda psikolojik sorunlara doğru gidebiliyor.

Ne olması Gerekiyor?

Sizin ortaya koyduğunuz emeğe, çabaya gerçekten hak ettiğiniz değeri verebilmesi için araya bir sınır çizgisi koymanız gerekiyor. Gerçekten istemediğiniz şeylere hayır diyebilmeniz gerekiyor. O zaman karşınızda insan sizin değerinizi anlıyor. Maalesef ki durum böyle. Kendi sınırlarınız olmadığı sürece sizin özel alanınıza tepetaklak girebiliyorlar ve sizin o özel alanınızdaki çok değerli şeylere de değersizmiş muamelesi yapabiliyorlar.

Hayır Demek İçin Neler Yapılabilir?

İlk Adım  

İstemediğin şeylere hayır deme konusunda atacağınız ilk adım bir hayır planı yapmak olacaktır. Yani Şuan çok kolay hayır diyebilseydiniz nelere hayır derdiniz, hangi konularda hayır derdiniz, hangi insanlara hayır derdiniz? İlk önce bunu belirleyerek not almalısınız. Gerçek hayatta gerçek olaylarla karşılaştığınızda yol haritanız olacaktır.

Kuralların Olmalı

İnsanlardan bağımsız olarak, öznel kurallarınız olmalı. Kendi prensipleriniz. Hayatınızda evet baskısı olmadığı zamanlarda, hayatını düzenleme ve planlama konusunda çok daha doğru ve rahat kararlar verebilirsin. Bu anlarda kendi prensiplerinizi oluşturmanız gerekiyor.

Prensiplerimizi Nasıl Oluşturacaksınız?

Mesela hangi akşamlar dışarı gezmeye çıkabilirsiniz, hangi akşamlar kendinize vakit ayırabilirsiniz, ne zaman ailenize zaman ayırabilirsiniz ya da hangi durumlarda insanlara yardım edersin hangi durumlarda yardım etmemeyi tercih edersin? Hangi eşyanı ödünç verebilirsin, hangi eşyanı ödünç vermezsin? Bu konularda prensiplerin belirli olursa yani hayat kuralların belirli olursa, daha sonraki zamanlarda hayır dediğin zaman çok daha az suçluluk hissedeceksiniz.

Duygusallık

Bazen çevrenizde size işini yaptırmak istediği için duygusal yaklaşımda bulunan insanlar vardır. Şöyle düşünmenizi istiyorum etrafınızda ki insan geldi ve sizi her türlü sıkıştırıyor, zorluyor duygu sömürüsü yapıyor ve siz ne yapacağınızı şaşırmış durumdasınız. Düşünmeniz gereken eğer evet derseniz ertesi gün pişman olup olmayacağınızdır. Bu düşünce size farklı davranma olanağını sağlayabiliyor.

Hayır Demek için Süre isteyin

Çok sıkıştığınız ve acele karar verdiğiniz için pişman olmak istemiyorsanız karşınızdaki insandan süre isteyin. Bazen on dakika bile işinize yarayabilir.

Çok Fazla Açıklama Yapmamalısınız

Prensiplerinizi belirlediğiniz, notlarınızı aldınız, motivasyonunuz yüksek kendinizden emir bir şekilde hayır diyebileceğinize inanıyorsunuz. Ertesi gün birisi sizden bir şey yapmanızı istedi ve hayır dedin ama karşı tarafa bir sürü açıklamada bulundun. Uzun uzun açıklayarak kendini anlatmaya çalışıyorsun. Bu karşı taraftan birazcık özgüvensizlik birazcık emin olmamak, kararsız olma durumu gibi algılanır. Uzun uzun açıklamalar olumsuz izlenim oluşturabilir.

Empati yapmayı, hayır demek için kullanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Empati Yapabilme Sanatı, Empati Yapabilmenin Kuralları

Bunları alışkanlık haline getirirseniz, zaman geçtikçe daha fazla ve daha kolay bir şekilde hayır diyebileceğinizi göreceksiniz.

Tavsiye Yazı: Kolayca Alışkanlık Edinebilme Yöntemleri

Bazen de sadece hayır demek lazım. Bazen de sadece istemiyorum, ben böyle olmasını istemiyorum demek lazım. Böyle demek bile sizi o kadar çok rahatlatacaktır ki ama ilk başta bu süreç biraz zorlu geçecektir. Zamanla alışacaksınız.

Kaynak Linki: Hayır Demenin Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz