Hindistan Gelenekleri Hakkında İlginç ve Sıradışı Bilgiler

1
166
Hindistan Gelenekleri Hakkında İlginç ve Sıradışı Bilgiler

Hindistan gelenekleri, diğer ülkelere kıyasla oldukça sıra dışı ve ilginçtir. Hindistan dünyada ki en farklı ve en renkli yer olabilir. Orada dışarı çıkıp yürümek ipte yürümek kadar zordur.

1.5 Milyarlık yoğun nüfusu yoksulluk, suç, kargaşa ve yüzlerce çeşit din ülkeyi tam anlamıyla bir cümbüş alanına çeviriyor. Eğer yolunuz bir gün oraya düşerse; burnunuza gelecek olan kokulara hazırlıklı olun çünkü Hindistan’da ki evlerin %50’sinde tuvalet yok.

Raporlara göre 650 milyon kişi tuvaletini sokaklara yapıyor. Ülkede cep telefonu ve televizyonu olan evlerin sayısı, tuvaleti olanlara göre daha fazla. Bu sebeple Hindistan’ın bu probleminin ekonomi değil kültürel nedenlere bağlı olduğu düşünülüyor.

Devlet son yıllarda her eve tuvalet yaptırmak için seferberlik başlattı fakat pekte etkili olduğu söylenemez. Kirlilik sorunu bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Mumbai’de bir gün geçirmek 50 adet sigara içmekle eşit.

Hindistan Gelenekleri, Kumb Mela Festivali

kumb mela festivali

12 yılda bir gerçekleştirilen Hindistan geleneği, Kumb Mela 60 milyondan fazla insan haftalar boyunca, Ganj nehrinin kenarında bir arada yaşıyor. Dünyanın en büyük yeni etkinliği olarak bilinen Kumb Mela karşılaşabileceğiniz en sıra dışı ortam.

Hindistan’da Suç Oranları ve Kölelik

Ülkede yasalar sert de olsa, eğitimsizlik ve yoksulluk inanılmaz boyutlarda bir suç ağının oluşmasına neden olmuş. Bilmediğiniz bir yere girmeniz asla çıkamayacağınız anlamına gelebilir.

Ülkede yılda 44.000 cinayet işleniyor. Bu rakam brezilyadan sonra ikinci sırada. Ülkenin önemli bir bölümü günde 1 dolardan daha az para kazandığı için insanlar ek gelir elde etme amaçlı böbreklerini satıyor.

Yasa dışı yollarla Hindistan’da yılda 500.000 insanın böbreğini sattığı biliniyor. Günümüzde bir çok yerde de devam ettiği bilinen kölelik Hindistan’da en üst seviyeye ulaşmış durumda. Ülke genelinde toplam 15 milyondan fazla köle olduğu tahmin ediliyor.

Aslında yasak olmasına rağmen köleler efendilerine cinsel hizmette vermek zorunda. Eğer köle bunu kabul etmezse; çok daha ağır şartlarda çalıştırılacağını bildiği için yapmaya mecbur bırakılıyor.

Hindistan’da Pembe Çete

Hindistan, dünyada en çok tecavüz vakasının yaşandığı yer. Bu nedenle kadınların kurduğu ve bütün ülkeye yayılmış olan bir çete bile var. Öyle ki bu kadın tecavüzcüleri yakalayarak herkesin ortasında sopalarla dövüyor.

Pembe çete ismindeki bu grubun 50.000 den fazla üyesi var ve isimleri gibi pembe giyiniyorlar. Renkli olduklarına bakmayın. Kadına karşı şiddete istismara yolsuzluğa ve çocuk evliliklerine karşı çok sert ve acımasızlar.

Devlet, bu grubu komünist devrimci olmakla suçlasa da kendilerini ancak bu şekilde savunabildikleri için dünya kamuoyundan önemli ölçüde destek görüyorlar.

Hint Gelenekleri: İNANIŞ

Hindistan sokaklarında her an ineklerle karşılaşmanız mümkün. Öyle ki bir inek trafiği kilitleyebilir. O sırada arabalar onun geçişini beklemek zorunda. Yanlışlıkla inek öldürenler çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırılır. Ayrıca bu kişiler 12 ay boyunca toplumdan soyutlanır. Hiçbir işe dahi sokulmuyorlar. Bu durum, belkide en garip Hindistan Gelenekleri arasında yer alabilir.

Hinduizmde inekler uğurlu ve kutsallardır. Onların inancına göre inek tüm kainatın anası olan tanrıçanın sembolüdür. Caddelerde alışveriş merkezlerinde camilerde pazarlarda özetle diledikleri her yerde serbest dolaşabilir bulunduğu yeri kirletebilirler. Onlara en ufak bir tepki gösterilmez aksine selam verilir saygı gösterilir. Etinin yenilmesi yasaktır.

Bu kültür o kadar yerleşmiş ki ülkede ki Müslüman ve Hristiyanlar dahil herkes Hindular kadar onlara değer veriyor. Bilerek kesmenin cezası ise 8 yıl hapis. Bu kadar büyük baş hayvan nüfusu olduğu için Hindistan süt üretiminde dünya da açık ara farkla ilk sırada.

Hindistan’da Coğrafya ve İlkel Kabileler

Hindistanda İlkel Kabileler

Hindistan’da aklınıza gelebilecek her türlü coğrafi koşulu bulabilirsiniz. Uçsuz bucaksız ormanlar, deve kervanları ile yolculuk yapılan çöller, dünyanın en büyük sıradağları olan Himalaya’lar da sayısız el değmemiş adalar var.

Hatta çoğu bölgesinde medeniyetin hiç ulaşmamış olduğu ilkel kabileler bile var. Bu yerlere turistler hatta sıradan Hintlilerin dahi gitmesi devlet tarafından yasaklanmış. Koruma altına alınan ilkel kabileler sınırlarına girenleri öldürmekten çekinmiyor.

Hindu’lara Göre Ganj Nehri’nin Kutsallığı 

Hindistan Gelenekleri için Ganj Nehri’nin önemi oldukça önemlidir.

700 milyon kadar insan kutsal kabul ettikleri Ganj nehrinin çevresinde yaşıyor. Ganj onlar için onlar için o kadar değerli ki ucunun cennete aktığına inandıkları için ölüler yakılıp külleri buraya dökülüyor.

Ganj da yıkanmak ve suyunu içmenin de önemi çok büyük. Her an nehrin içinde milyonlarca insanı ibadet ederken görebilirsiniz.

Tabi ki 100 milyonlarca insanın kanalizasyon atığını ve fabrikaların zehirli çöplerini de taşıdığını var sayarsak bu hiçte sağlıklı gözükmüyor. Yine de inanç bulaşıcı hastalık korkusunun önüne geçmiş.

Sadular (Sadhular)

sadular

Hindular nehri Tanrıça Ganga nın kişileştirilmiş formu kabul ettikleri için bu kutsallığı atfediyorlar.

Hindistan’ın belki de en çok ilgi çeken karakterleri Sadular. İnanılmaz derece de yoksullar ama yine de kutsal olarak kabul ediliyorlar. Hayatlarını Sadu olmaya adayan bu kişiler çalışmaz sadece ibadet eder. Çıplak dolaşırlar. mülkiyet edinmez para taşımaz ve ancak hayırseverler önlerine bir tas yemek koyarsa karınlarını doyururlar.

Oldukça barışsever olduğu bilinen sadular kendi nefislerini yenebilmek için garip oruçlarda tutuyorlar. Örneğin bir elini hiç indirmemek bunlardan biri. Yıllarca ellerini havada tuttukları için birçok sadunun kolları artık sabit kalmış.

Hindistan Gelenekleri: Evlilik

Evliliklerde ise servet değerini bulan başlık parası var ama erkek değil kadınlar ödüyor bu parayı. Düğünü de kız tarafı yapıyor. Kız tarafının ödediği başlık parası ve şahşahalı Hint düğünleri maliyeti nedeniyle çoğu aile kızlarını evlendiremiyor.

Devlet önlem almaya çalışsa da yerleşmiş olan bu kültür değişecek gibi değil. Bazı kabileler de ise çok eşli evlilik var. Farklı olansa çok eş alanlar erkek değil kadınlar.

Kadınlar birden fazla erkekle evlilik yapabiliyor. Bu kabilelerin tarihinde kadın nüfusunu erkek nüfusundan çok daha az olmasının yüz yıllar içinde çözüm olarak böyle bir seçenek ortaya çıkardığı düşünülüyor. Hindu geleneğine göre 7 yaşına gelmiş kız çocukları bir erkek köpekle evlendiriliyor. Bu köpeğin onu koruyacağına inanıldığı için yerleşmiş olan gelenek ülkenin hemen hemen her yerine yayılmış.

En az bunun kadar garip bir evlilik çeşidi de kurbağalar arasında gerçekleştiriliyor. Eğer kuraklık varsa iki kurbağa arasında yapılan evliliğin yağmur yağdıracağına inanılıyor.

Hindistan gelenekleri, bunlarla garipliğin sınırlarını zorluyor.

Hindistan’da Etnik ve Dil Çeşitliliği

Nüfusun %80’i Hindu %15’i Müslüman %2’si Şi geri kalanlar ise Hristiyanlık, Yahudilik ve daha farklı yerel dinlere inanıyorlar. Zengin ve eğitimli kesimde görülmese de yoksul ve eğitimsiz mahallerde Müslümanlar ve Şi’ler arasında şiddetli çatışmalar var. Aynı zamanda toplam da 22 tane resmi dil egemendir. Ama en çok konuşulanlar Hintçe ve İngilizce.

Maymunlarda ülkenin en önemli sembolleri arasındadır. Birçok yerde şehirlere yerleşmiş olan maymun çetelerini görebilirsiniz. Bunlar dükkanlardan yiyecek çalmaktan tutunda turistlerin eşyalarını gasp etmeye kadar birçok suç işliyor ve ülkenin belki de en eğlenceli yönü onları izlemek olsa gerek.

Hindistan 250 yıl boyunca İngiliz egemenliğinde kaldı. İngilizler Hintlilerin yoğun nüfus artışının yoksulluk getireceğini bildikleri için önlem almaya çalışsa da başarılı olamamışlar.

Çünkü Hindistan’da eskiden emeklilik denen bir şey olmadığı için insanlar yaşlanınca kendilerine bakmaları için çok fazla çocuk yapıyorlarmış.

Günümüzde yeni getirilen emekli kartlarıyla bu durum değiştirilmeye çalışılsa da yüzlerce yılın getirdiği alışkanlık çok çocuklu aileleri azaltmıyor. Ve 30 yıl içinde Hindistan’ın Çin nüfusunu geçeceği tahmin ediliyor.

Hindistan’da Teknoloji

Aynı zamanda Hindistan dünyanın en büyük teknolojisine sahip ülkeler arasında ilk sıralarda geliyor. Kısa süre önce ay yüzeyine bir uzay aracı indirdiler ve marsa uydu göndermeyi başardılar. Bu şekilde uzayda ki madenleri kullanmaya başlayacakları bir projeye girdiklerini biliyoruz. Kısaca inanılmaz bir teknolojiye sahipler. Ancak kaymağını sadece toplumun en üst tabakası yiyor. Sonuç olarak fakir ve zengin sınıf arasında ki farkta günden güne artmaya devam ediyor.

Hindistan akıl almaz tezatların olduğu bir ülkedir. Devlet ne yapmayı planlarsa halk tam tersini yapıyor desek yalan olmaz. Ülkede 14 yaşına kadar eğitim zorunlu fakat 500 milyondan fazla insan okuma bilmiyor. Nüfusun sadece %10’u üniversite mezunu olmasına rağmen Nasa çalışanlarının %36’sı, Amerika’daki toplam doktorların %38’i ve bilim insanlarının da %12’sini Hintliler oluşturuyor.

Devlet suç oranını azaltmak için ağır cezalar getirmiş fakat bu durum azaltmak bir yana oranı neredeyse 2 katına çıkarmış. Dediğimiz gibi tezatlar ülkesi Hindistan. Hindistan Gelenekleri, şaşırtıcı, ürkütücü ve bir o kadar da çekici.

Hindistan gelenekleri dikkatinizi çektiyse, Çin Hakkında İlginç Bilgiler, Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana da ilginizi çekebilir.

Tavsiye Yazı: Çin Hakkında İlginç Bilgiler, Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana

Kaynak Linki: En İlginç Ülke Hindistan ve Sıradışı Gelenekleri

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz