Hızlı Düşünme Sanatı, Nasıl Hızlı Düşünülür?

0
1532
Hızlı Düşünme Sanatı, Nasıl Hızlı Düşünülür

Hızlı düşünmek hemen hemen hepimizin sahip olmak istediği bir özelliktir. Kimi zamanlar hızlı düşünmeyi geliştirmenin zor olduğunu düşünebiliriz, ama yapılmış olan bazı bilimsel çalışmaların sonuçlarına bakılacak olursa elde edilen etkili teknikleri uygulayarak hızlı düşünme yeteneğimizi geliştirebiliriz.

Hızlı düşünme sanatı, her türlü durumu ve koşulu olabildiğince en kısa zamanda değerlendirip, doğru yanıtlar vermektir. Böylece diğerlerinden çok daha hızlı gözlem yapabilme yeteneğine sahip olan insanlar olan biten olayları saniyeler içerisinde fark edip net bir sonuca ulaşır.

Aynada kendi kendinize konuşun

Konuşma sırasında beynimizde konuşma merkezine bağlı olan kelimeleri oluşturmak için çok daha fazla düşünürüz. Çevrenizdeki insanlarla, evcil hayvanınızla, kendinizle bol bol konuşun. Böylelikle doğal olarak düşüncelerinizi hızlandırıp pratik yapmış olursunuz.

Hızlı Düşünmek için Tek bir işe odaklanın

Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışırsanız en üst performansınızı veremezsiniz ancak yapmanız gereken tek bir konu üzerine yoğunlaşırsanız performansınız en üst düzeyde olur.  Bununla ilişkili olarak düşüncelerinizde kopukluklar meydana gelir. Bu sebeple aynı anda birden fazla işle uğraşmak yerine, maksimum performans sağlamak için sadece tek bir işe odaklanmanız sizin yararımıza olacaktır.

Zamana karşı gelin

Bir işi tamamlamak için kendinize zamanlama şartı getirirseniz, kendinizi daha hızlı düşünmek için zorlarsınız. Böylece karşılaşacağınız olaylarda istediğiniz sonuca ulaşmayı en kısa süreye indirgemiş olursunuz.

Araştırma Zinciri Oluşturun

Haftada bir ya da iki defa (daha fazlasını da yapabilirsiniz) araştırma zinciri oluşturun. Yani kendinize merak ettiğiniz bir konu belirleyin.

Konuyu belirledikten sonra araştırma yaparken bilmediğiniz tanımlarla karşılaştığınızda ayrı bir araştırma zinciri oluşturarak beyninizin bağlantı bölümlerini güçlendirirsiniz.

Örneğin dünyada ki en faydalı bitki türlerini araştırıyorsunuz diyelim. Ve bilmediğiniz bir bitki türü karşınıza çıktı onu da araştırmaya başladınız. Daha sonra o türü araştırırken yine karşınıza bilmediğiniz bir bilgi çıktı ve onu da araştırmaya başladınız. Bu araştırma zincirini istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Araştırma Zinciri Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yeniliklere Açık olun

Daha önce dinlemediğiniz bir müzik keşfedin ya da daha önce izlemediğiniz bir kategoriden film izleyin. Daha önce tatmadığınız yeni bir tat keşfedin. Böylelikle duyularınızı yeniliklere açık hale getirirseniz o zaman beyniniz güçlenip daha da hızlanıyor.

Kitap okuyun

Kitap okurken eğer olayları, karakterleri, yer ve mekanları kafanızda canlandırarak okursanız; beyninizin kurgu bölümünü aktif bir şekilde geliştirirsiniz. Buda sizin daha yaratıcı bir beyine sahip olmanızı sağlar.

Spora Yapın

Yapılan bilimsel araştırmalara göre spor yapmak, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirdiği sonuca ulaşmıştır. Yapılmış olan etkinliklerle beraber sayısal ve sözel işleme yeteneğinin hızlanmasında en büyük etkileri; yüzmenin, düzenli olarak koşmak, bisiklet sürmenin etkili olduğunu gözlemlemiştir.

Beyninizin bağ kurmasını arttıracak oyunlar oynayın

Satranç oynamak hızlı düşünme yeteneğinizi arttıracak en önemli oyundur. Tabu, sessiz sinema sizin çok daha hızlı düşünmek için çaba sarf etmenizi, karar verme yeteneğinizi geliştirecektir. Günde en az bir iki tane sudoku çözmeye çalışın dikkatinizi, odağınızı geliştirecektir.

Beslenmenize dikkat edin

Omega 3 ve omega 6 vitaminleri beynin yakıtıdır. Ceviz de çok fazla bulunur. Günde 80 gr. – 100gr arası ceviz yemeye özen gösterin. Fast food ürünlerden olabildiğince uzak durun.

Çevrenizde ki insanlar konusunda seçici olun

İki çeşit insan vardır. Birincisi ilham veren insanlar, ikincisi ise size bir şey katmayacak insanlar. Eğer ilham veren insanlarla iletişim kurarsanız size yeni fikirler verebilir. Eğer sizi sömüren insanlarla birlikte olmaya devam ederseniz, kısır döngü muhabbetinin içerisinde enerjinizi, fikirlerinizi, düşüncelerinizi öldürür.

Kaynak Linki: Beyninizi Hızlandırmak – Hazır Cevap Birisi Olmak – Eğlenceli Birisi Olmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz