Homo Sapiens, İlk İnsanların Avustralya’ya Çıkışı

0
214
Homo Sapiens, İlk İnsanların Avustralya'ya Çıkışı

Homo sapiens yani ilk insanlar, 200.000 yıl kadar önce Afrika’da ortaya çıkmış ve hızla tüm dünyaya yayılmıştır. Bu Homo sapiens’lerin, keşif merakını ve farklı yaşam ortamlarına uyum sağlamakta ki yeteneğini doğrular niteliğindedir.

Birçok araştırmacı Homo sapiens‘in, özellikle deniz kıyısındaki yerlerden faydalanma beceresinin, Asya’nın güney sahillerinde hızla yayılmasında önemli bir rol aldığını düşünüyor.

Avusturalya’nın diğer yerlerden farklı olan yapısal özellikleri, iklimi, kaynakları ve bitki örtüsü bile Homo sapiens, için hiçbir sorun çıkartmamıştır.

İnsanlar, Avusturalya kıtasına 60.000 yıl önce ulaşıldığı düşünülüyor ancak bu konu hakkında kesin bir bilgi yok.

Birçok sayıda kanıt, küçük grupların Avusturalya’ya daha önce geldiğini ama yaklaşık 45.000 yıl kadar önce kolonileştiğini gösteriyor.

Homo sapiens, aynı tarihte Avrupaya’da ulaşmıştır.

Diğer Hominin Türleri

neanderthal
commons.wikimedia.org

Homo sapiens, Avusturalya’ya ulaşan ilk hominin türüydü. Ancak Neanderthaller, yaklaşık olarak 250.000 yıldır ordaydı.

Yanlızca DNA’larından anlaşılan gizemli bir türün (Denisovalılar), Uzak doğuda, Rusya’nın Altay Dağlarındaki Denisova Mağarasında kanıtlar bulunmuştur.

18.000 yıl öncesine ait olan başka bir türün fosillerine, Güneydoğu Asya’daki Flores adasında rastlanmıştır. Ancak bazı araştırmacılar, bu türün, modern insanların bir hastalığa yakalanması sonucunda ortaya çıktığına inanır.

Bu türlerden sadece Homo sapiens hayatta kalmış ve Dünya’yı kolonileştirmiştir.

İnsanların, Asya’dan Amerika kıtasına ulaşmasını sağlayan Beringia kara köprüsü, Buzul Çağı’nın sonucunda deniz seviyelerinin düşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu olayın tarihi hala tartışma konusudur.

Tavsiye Yazı: Son Buzul Çağı, İklim Değişikliği M.Ö. 21.000

“İnsanın Amerika Kıtasına Yayılmasına, Homo sapiens ’in mukayese götürmez ustalığını ve emsalsiz uyum yeteneğini gösterir.”

Yuval Noah Harari Sapiens (2011)

Yeni Dünya’daki ilk insanların, 13.000 yıllık “Clovis kültüründen” taş aletlerin sahibi olduğu düşünülse de günümüzde daha eski yerleşim yerleri bilinmektedir.

Güney Amerika’da daha önceki tarihlere sahip yerler hala tartışma konusudur.

İlk İnsanların Sosyal Çevre Anlayışı

Denisovalılar ve Homo floresiensis’in, tarihi hala bilinmezken yeni araştırmalar, Neanderthallerin 40.000 yıl kadar önce neslinin tükenmiş olduğu sonucunu bulmuştur.

Homo sapiens ‘in, Son Buzul Maksimum Dönemi’nin değiştirdiği iklim, diğer türlerin yaşam alanlarında ki kaynak bolluğu, hayatta kalmalarında önemli rol oynadığı düşünülüyor.

İlk insanlar, sosyal çevreden daha kapsamlı yararlanma yeteneği, hem kıtlık dönemlerinde hayatta kalabilmelerini sağlamış, hem de hayvan sürülerini takip ederek yayılırlarken bilmediği ortamlara yerleşip koloniler kurmalarını kolaylaştırmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz