KRALİYET MÜCEVHERLERİ HIRSIZLIĞI, Thomas Blood (1671)

0
113
KRALİYET MÜCEVHERLERİ HIRSIZLIĞI, Thomas Blood

Yer: Londra Kulesi, Birleşik Krallık

Suç: Kraliyet Mücevherleri Hırsızlığı

Thomas Bloodİrlanda da doğan Thomas Blood (1618 – 1680) İngiliz iç savaşında (1642) ilk olarak, I. Charles’ın yanında savaştığı sırada, savaşı kaybedeceğini anlayarak taraf değiştirip Roundheads’e (İngiliz İç Savaşı esnasında Parlamento yanlılarına verilen isim)  katıldı.

Oliver Cromwell, Thomas Blood’a değerli topraklar vererek ödüllendirdi. Ancak Thomas Bloo ‘un bu değerleri topraklarına, II. Charles tekrar tahta döndüğünde el konuldu.

Thomas Blood karısı ve çocuklarıyla İrlanda’ya kaçmak zorunda kaldı.

Kraliyet Mücevherleri Hırsızlığı

1670’te Lord Ormonde’yi kaçırmak için yapılan başarısız bir girişimden sonra Thomas Blood, Kraliyet Mücevherlerini çalmak için cesurca bir plan yaptı.

Kraliyet Mücevherleri Londra kulesinin, metal ızgara ile korunan bodrum katında tutuluyordu. Mücevherlerin Bekçisi, bodrum katının üstünde yaşayan Talbot Edwards’tı.

1671’in henüz daha başlarında Thomas Blood, hayali din adamı Muhterem Peder “Ayloffe” olarak kimliğini değiştirdi ve kendini Karısı olarak tanıtan bayan bir suç ortağıyla Mücevher Bekçisi olan yaşlı Talbot Edwards’a Kraliyet Mücevherlerini gösteren tur ayarlaması için ödeme yaptı.

Tur sırasında “Bayan Ayloffe” rol gereği şiddetli mide ağrısı geçiriyormuş gibi davranarak dinlenmek için Edwards‘ın dairesine götürüldü. Birkaç gün sonra minnettarlığını gösterme amacıyla dört çift beyaz eldiven hediye ederek Edwards’ın güvenini kazandı.

Tamda Planlandığı Gibi

Edwards’ın ailesi ve “Ayloffe” yakın dost oldular ve sık sık görüşmeye başladılar.

9 Mayıs 1671 de “Ayloffe” kardeşi ve iki adamla birlikte Kraliyet Mücevherlerini görmek içinKRALİYET MÜCEVHERLERİ HIRSIZLIĞI, Thomas Blood (1671) Edwards’ı ikna etmeye çalıştı. Edwards aşağı inerek Kraliyet Mücevherlerinin tutulduğu odanın kapısı açtığı anda Thomas Blood onun bir tokmakla bayılttıktan sonra bıçakladı.

Blood ve adamları Kraliyet Mücevherlerini koruyan ızgarayı çıkarttılar. Blood ‘un kardeşi Taç’ı dümdüz edip Kraliyet asasını ortadan ikiye bölerek çantaya koydu.

Bilinci tekrar açılan Edwards “Cinayet, İhanet!” diye bağırmaya başladı. Blood ve suç ortakları asayı düşürüp kaçmaya çalışırlarken tutuklandılar.

Göz altına alınan Blood, inatla “Kral’dan başka hiç kimseye cevap vermeyeceğim” diye söyleniyordu.

Blood Kral’ın cesur alçakları sevmesi ile ünlü olduğunu biliyordu ve onun hatırı sayılır İrlandalı cazibesi, hayatında daha önce birkaç kez yaptığı gibi boynunu cellattan kurtaracağını tahmin ediyordu.

Blood, Kral II. Charles, Prens Rupert, York Dükü ve kraliyet ailesinin diğer üyeleri tarafından sorgulanacağı saraya götürüldü.

Kral Blood’ı affederek kraliyet ailesi üyelerini şaşkınlığa uğrattı.

Thomas Blood 24 Ağustos 1680 de öldü. Kraliyet Mücevherleri o günden beri hiç çalınmadı.

“Bu cesur bir girişimdi, ancak başarısız oldu! Bir taç içindi!”

Thomas Blood.

Tavsiye Kategori: Suç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz