Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim

2
273
Paris Antlaşması, Benjamin West
commons.wikimedia.org

Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim, insanın aklına şu soruları getirir.

Bir resmin tamamlanmamasının nedeni ne olabilir? Sanatçı, ilhamını mı kaybetti? Komisyon paraları mı bitti? Sıkıldılar ya da hayal kırıklığına mı uğradılar? Sanatçı resmin konusunu tamamlayamadan öldü mü?

Birçok şeyin hikayesi olduğu gibi her resmin de arkasında bir hikaye vardır. Özellikle tamamlanmamış olan resimlerin hikayesi oldukça ilginçtir.

Tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim hakkında ilginç, dokunaklı ve şaşırtıcı bilgiler öğrenmeye hazır mısınız?

İşte Tamamlanmamış Olan 10 Resim

10Magi’nin Hayranlığı, Leonardo Da Vinci

Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim Magi'nin hayranlığı Leonardo Da Vinci
tr.wikipedia.org

Leonardo Da Vinci, “kalite zaman alır” ifadesinin somutlaşmış haliydi. Da Vinci, bir işi bitirmek konusunda çok yavaştı çünkü mühendislik, bilim, matematik gibi çok çeşitli yetenekleri sürekli onu farklı alanlara sürükledi.

Leonardo Da Vinci, 1481’de Floransa’da yaşıyordu ve Augustine rahipleri tarafından, Üç Bilge Adam’ın İsa’yla tanışmak için gelişini tasvir eden Magi’nin Hayranlığı’nı boyamak üzere görevlendirildi. Bir yıl içerisinde Da Vinci, 2,1 metreden daha büyük bir taslak hazırladı ve altın tonlu boyayla canlandırdı.

1482’de geleceğin zengin dükü Ludovico il Moro, Da Vinci’ye Son Akşam Yemeği tablosunu çizmesi için teklifte bulundu. Bununla Birlikte, görevi üzerinde çalışan Da Vinci aynı zamanda para kazanmanın da peşindeydi. Karar Ludovico il Moro lehinde sonuçlandı.

Da vinci, Milano’da bulunduğu 17 yıl içerisinde sadece altı tablo tamamlayabildi.

Tamamlanmamış 10 Resim arasında bulunan, Magi’nin Hayranlığı’nı Filippino Lippi, yeniden yaptı ve boyadı. Her iki versiyonu hala Floransa’da Uffizi Galerisi’nde bulunuyor.

Tavsiye Yazı: Leonardo da Vinci Hakkında Çok İlginç Bilgiler

9Paris Antlaşması, Benjamin West

Paris Antlaşması, Benjamin West
commons.wikimedia.org

Amerikan Devrimi‘nin sonunda, olayın içinde olan taraflar, en iyi şekilde anlaşma koşullarını arıyorlardı. Bu yüzden John Adams ve Benjamin Franklin‘nin de arasında bulunduğu ABD heyeti 1783’te Fransız, İspanyol, Hollanda ve İngilizlerle görüşmelere başlamak için Paris’e gitti.

Görüşmeler Amerikalılar için büyük bir başarıydı. Çünkü ilk 13 eyaletin bağımsızlığını ilan etmesi yanı sıra, balıkçılık hakları ve İngilizler tarafından alınan savaş esirlerinin serbest bırakılmasını sağladılar.

Bu anı kutlamak ve ölümsüzleştirmek için, ünlü tarih sanatçısı Benjamin West görevlendirildi.

Tek sorun: İngilizler, yenilgilerinin utanç verici olduğunu düşündükleri için boyanmayı reddettiler ve resimde bulundukları yerde boşluk kalmasına sebep oldular.

Tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim arasında bulunan Paris Antlaşması, hala Massachusetts’teki Adams Ulusal Tarih Parkı’nda sergileniyor.

Neredeyse okuma yazma bilmeyen kendi kendini eğitmiş olan Benjamin West, resimleri sayesinde Atlantik’in her iki tarafında da şöhret ve servet sahibi oldu. Hatta İngiltere’de iki kez Kraliyet Akademisi başkanlığına seçildi.

Öldüğünde ise Londra’daki St Paul Katedrali’ne gömüldü.

8Zafer Boogie Woogie, Piet Mondrian

Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim Piet Mondrian Zafer Boogie Woogie
commons.wikimedia.org

Hollandalı sanatçı Piet Mondrian‘ın soyut eserleri, şehir düzenlerini, en temel renk ve şekillerle aktarma biçimi sayesinde dünya çapında ünlüdür.

New York’un müzikal etkilerini ve enerjisini yansıtan Zafer Boogie Woogie, Mondrian’ın 1944’te zatürreden ölmesi nedeniyle asla tamamlanamadı.

Resme yakından bakıldığında, daha cesur, daha basit çizgilerin, daha küçük, daha canlı yapışkan bant kareleriyle değiştirildiği görülüyor.

Tamamlanmadığı halde büyüleyici 10 resim arasında bulunan Zafer Boogie Woogie, müzikal etkilerinin yanı sıra, Modrian’ın, ABD ve Müttefiklerinin II. Dünya Savaşı’nı kazanacağına olan hevesini ve inancını da temsil ediyor.

Hollanda’daki Gemeentemuseum’da 1998 yılında 40 milyon dolara satılması, paranın Hollanda Merkez Bankası tarafından bağışlandığı iddiası ortaya atıldığında, tartışmalara yol açmış ve tablonun gerçekten 40 milyon dolar değerinde olup olmadığı tartışma konusu olmuştur.

7James Hunter Black Draftee, Alice Neel

Amerikalı portre sanatçısı Alice Neel‘in yağlı boya tablosu James Hunter Black Draftee, bir resmin henüz tamamlanmamış olarak nasıl bitirilebildiğinin harika bir örneğidir.

Çalışmayı fiziksel olarak bitirmemiş olmasına rağmen, Neel eksik doğasının aslında istediği duyguları aktardığına karar verdi, bu yüzden üzerine imzasını attı ve Witney Müzesi’nde sergiledi. Resmin neden eksik olduğunun hikayesi dokunaklı bir hikaye.

Kariyerinde çoğunlukla takdir edilmeyen Neel, portre çizmek için yabancıları sık sık evine davet ederdi. 1965’te Vietnam Savaşı’nda asker olmak üzere görevlendirildiğini yeni öğrenen James Hunter’ı davet etti. İlk oturuşta melonkolik ve düşünceli bakışını yakaladı.

Alice Neel, yüzünün çoğunu bitirdi ve vücudunun geri kalanının taslağını çizdi.

Hunter ikinci oturuşa hiç gelmedi. Esrarengiz bir şekilde adı, Vietnam Gazileri Anıtı’ndaki askerler listesinde hiç yer almadı. Bu yüzden takma ad kullanmadıysa Vietnam’da ölmediği varsayılabilir. Ayrıca tamamlanmamış olan 10 resim arasında ki en esrarengiz resimdir.

6Uzun Boyunlu Madonna, Parmigianino

Uzun Boyun, Parmigianino ile Madonna
commons.wikimedia.org

Girolamo Francesco Maria Mazzola (Parma’daki doğumundan dolayı Parmigianino olarak da bilinir), güzellik ve zarafeti ön plana çıkarmak için abartılı ve uzun oranlarda Maniyerizm tarzında boyanmış bir İtalyan Rönesans ressamıydı.

Bir cenaze şapeli için Meryem ve İsa’nın resmini çizmekte görevlendirilen Parmigianino, 1540’ta yüksek ateşten ölmeden önce, Uzun Boyunlu Madonna’yı tamamlamaya çalışarak birkaç yıl geçirdi.

Ünlü bir mükemmeliyetçi olan Parmigianino, ne zaman duracağını bilmenin klasik bir örneğidir. Birkaç taslak ve sahnelemeye rağmen, istediği şeyi asla tam olarak başaramadı.

5George Washington Portresi, Gilbert Stuart

tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim George Washington Portresi, Gilbert Stuart
tr.m.wikipedia.org

Günümüzün en saygın portre sanatçılarından biri olan Gilbert Stuart, Avrupada’ki ABD başkanları, kral ve kraliçe de dahil olmak üzere 1000’den fazla kişiyi resmetti. Stuart’ın en ünlü sanat eserinden biri olan George Washington Portresi, kasıtlı olarak yarım bırakmıştı.

Stuart’ın 1795’te George Washington’ın ilk resmi başarılı olduktan sonra, George’un karısı Martha, Stuart’dan 1796’da onun başka bir resmi yapmasını istedi. Stuart bu ikinci portreyi bitirmek yerine (Athenaeum Portre olarak anılıyor) yüzünü ve arka planının bir kısmını boyadıktan sonra resmi yarım bıraktı.

Kurnaz bir iş adamı, bu benzerliği kullanarak her biri 100 dolara satılan düzinelerce kopya üretti. Ayrıca 1 doların üstünde kullanılan resimde budur.

4Oscar – Kesilen Portre, Natalie Holland

“Blade Runner” olarak da bilinen Oscar Pistorius, Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanmak için engellerine (her iki bacağında da fibula kemiği olmadan doğmuş) meydan okuyarak, birçok kişinin gözünde kahraman olarak görüldü. Bu, 2012 yaz Olimpiyatları’nda 400 metre de yarıştığı diğer Paralimpiyatçılara kıyasla üstünlüğüydü.

Etkinliği kutlamak için Rus doğumlu sanatçı Natalie Holland, Oscar’ın birkaç portresini çizmekle görevlendirildi. Oscar’ı zafer kazanmış gibi göstermek istediği üçüncü portre tamamlanmamış olarak kaldı.

Holland, resimde yüzünü ve kollarını tamamladıktan sonra, Oscar’ın kız arkadaşı, Reeva Steenkamp’ı vurarak öldürdüğü haberini yaydı. Oscar resmi tamamlatmak için gelemediğinden dolayı yarım kalmıştır.

Oscar, başlangıçta cinayetle suçlandı ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

3Bitmemiş Portre, Elizabeth Shoumatoff

Bitmemiş Portre, Elizabeth Shoumatoff
flickr.com

Elizabeth Shoumatoff, ilk başta Franklin D. Roosevelt‘i çizmek istemedi. Bu ne dilediği ne de planladığı bir şeydi, ama bunu yaparak tarihin küçük bir parçası olmayı başardı.

1943’te ilk Franklin D. Roosevelt’in resminden memnun olmayan Elizabeth, II. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru enerjisini ve dinamizmini yakalamak için ikinci defa denemeye karar verdi.

Roosevelt’in sağlık durumun kötüydü ama resmedilmekte ısrarcıydı. Hafta boyunca keyfi yerindeydi, Winston Churchill’i taklit ederek Joseph Stalin’in karısını zehirlediğine inandığını söyledi.

Elizabeth, resmi yaparken Roosevelt baş ağrısı çektiğini söyledi ve bilinçsiz bir şekilde öne doğru eğildi. İnme geçirdi ve o gün öldü. O sırada odada Elizabeth ve Roosevelt’in eski metresi Lucy Mercer Rutherford vardı. bu olay sayesinde Bitmemiş Portre, tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim arasında yerini aldı.

Elizabeth, Rooseveltin yarım kalmış resminin bire bir kopyasını oluşturdu. Orjinal fotoğrafını 25.000 dolara New York Daily News’e satarak, tamamlanmamış resmi Roosevelt’in Gürcistan’daki inziva yeri olan Litte White House’a bağışladı.

2Entombment, Michelangelo

tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim Entombment Michelangelo
tr.wikipedia.org

Entombment, çarmıha gerildikten sonra mezarının içine yerleştirilen İsa’nın cesedini tasvir eden tamamlanmamış bir resimdir.

Tablo gizemle örtülmüş, hiçbir imza yok, birkaç figür eksik ve tablonun kendisi yüzyıllardır kayıptı. Bu çalışmanın Michelangelo‘ya ait olduğunu gösteren kanıtlardan biri de: Romada’ki Saint Agostino kilisesi tarafından sunakları için bir panel yapmakla görevlendirildiği, ancak daha sonradan kendisine verilen parayı geri gönderdiğidir.

Ne yazık ki kilisenin, Michelangelo’ya ne yaptırmak istediğine dair bir kanıt yok.

Michelangelo, neden bitmemiş bir parça bıraktı? Tablonun terk edildiği sıralarda Roma’dan Floransa’ya gittiği kesindir. Bir rivayete göre, arkadaşlarının Floransa’daki katedralden büyük bir mermer parçası almayı başardıkları ve Davud Heykeli‘ni yapmak için görevlendirildiği söylenmektedir.

1Dönüş Yolu, Paul Cezanne

Dönüş Yolu, Paul Cezanne
commons.wikimedia.org

Tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim listesinde ki son sanatçı, çalışmalarında sık sık “Resim gerçekten ne zaman bitti?” sorusunu sorduran ressam Paul Cezanne.

Cezanne, tek bir yanlış fırça darbesinin bütün resmi mahvedeceğinden korktuğu için, çalışmalarının çoğunda “az ama öz” izlenimci bir tarz kullandı.

Tamamlanmadığı halde büyüleyici olan 10 resim ve hikayesini sevdiyseniz Esrarengiz ve Gizemi Çözülemeyen Tablolar da ilginizi çekecektir.

Tavsiye Yaz: Esrarengiz ve Gizemi Çözülemeyen Tablolar

Tavsiye Yazı: Dünyayı Değiştiren 10 Mükemmel Sanat Eseri

Kaynak Link: İlk 10 Büyüleyici Bitmemiş Resim

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz